Vi tilbyder en lang række af Kontaktløse Nøglebrikker og RFID tags i forskellig materiale og typer.
Hvis du søger en bestemt type nøglebrik til jeres nøglebrik system, og du ikke kan finde den i vores webshop, så kontakt os for hjælp.
Ved du ikke hvilken chip der er i de nøglebrikker el. RFID tags I skal bruge, kan vi hjælpe med at finde ud af det. Hvis du har en liggende som du kan sende til os, så vi kan teste den.
Hurtig,men ikke fuldstændig liste af chip der er mulighed for at bruge i brikkerne. Mifare 1k, 4k 13,56 MHz Cross Point RFID Tags som bruges i bla. Unitek systemer EM4102 / EM4200 Hitag, Prox 125 KHz Salto formateret nøglebrikker
Vi kan levere nøglebrikker og RFID tags, ”som de er”, eller alt efter hvilken type nøglebrik I ønsker, lave tryk på eller gravere på dem. Nogle kan printes på og andre kan der sættes klistermærke på. De fåes i mange forskellige farver. De laves i forskellige materialer. De mest brugte er hård plast eller epoxy, som gør dem slidstærke.
Tag en snak med os og fortæl om jeres ønsker. Vi er gode til at håndterer både små og store bestillinger.
Nøglebrikker og RFID tags som vi har, er passive RFID-tags da de ikke aktivt kan sende data, men kun bliver aflæst. De har ikke deres egne strømkilde. Bruges sammen med nøglebrik system eller evt. hvis nu det er mifare chip, bruge en RFID / Mifare USB kort læser til læsning af UID nummeret.
Ved storindkøb af nøglebrikker eller ved spørgsmål eller ved specielle ønsker, så kontakt os.
Vi bruger nøglebrikker og RFID tags mere og mere i vores dagligdag.
Her er nogle af de steder vi bruger dem.
Adgang til virksomhed Adgang til privat hjem I boligforeninger Vaskerier Adgang til fitness center Print på printere Til brug på printere med chipkontrol Kantiner i fx. kantiner – som betalingsmiddel
Adgang til virksomhed Virksomheder som går væk fra adgang via en almindelig nøgle, går over til enten at bruge adgangskort med chip, eller nøglebrikker og RFID tags. Dette gør det smartere ( for dem der har brug for det ) at se
Private hjem Nøglebrikken afløser vores nøgle som vi har i nøglebundtet, flere og flere steder. Flere får installeret elektroniske systemer derhjemme i privaten, og dermed kan selve ”åben/lås” dør systemet tilgå med bla. Nøglebrikker eller tags. Sat op sammen med alarmen er det et godt alternativ. Så kan man åbne dør / slå alarm fra eller omvendt.
Boligforeninger Flere og flere boligforeninger tilslutter sig nøglebriksystemer, så det kun dem der bor i en opgang og dem som har fået tildelt en nøglebrik, kan komme ind…. Kunne være beboeren, varmemesteren, håndværkeren, avisbuddet el. Fragtmanden. Dette kan øge sikkerheden og trygheden for beboerne.
Vaskerier Flere vaskerier går væk fra at bruge almindelige nøgler til indgangsdøren og vaskerimønter til brug af maskiner. Adgangen til vaskerierne og registreringen af forbrug af maskiner kan registreres centralt ved brug af nøglebrikker og RFID tags.
Fitnesscentre Adgangen og kontrol af adgangen til fitnesscentre styres i en del centre, via nøglebrikker og RFID tags, hvilket gør at man kan udvide åbningstiden og ikke behøver at have personale i hele åbningstiden. Samtidig med at de har styr på hvem der er i fitnesscentrene og hvornår.
Kontrol af print på printere Flere Studiesteder og virksomheder bruger nøglebrikker til at styre antal af print på kopimaskinerne. Dette kan så styres fra system som kan holde øje med antal print. På studierne kan den studerende købe og blive tildelt x antal print.
Kantiner i fx. virksomheder I nogle virksomheder bruger man nøglebrikker til den interne madordning. Nemt til registrering og afregning af forbrug.
Alle brikker kan leveres med nummer
NTAG215 Knap-kort
nøglebrik med nummer
Dråbe med UID nummer
Vi har brikkerne i orden
Epoxy / Glasfiber tag, MEGET STÆRKT
RFID står for “(Radio Frekvent Identifikation”
De fleste af vores nøglebrikker er fremstillet i stærk ABS Plast.
Akrylonitril-butadien-styren, ABS eller ABS-plast er en meget almindelig plastik. Stoffet finder stor anvendelse til tekniske artikler, f.eks. husholdningsredskaber og legetøj som LEGO-klodser, på grund af dets mange gode egenskaber; det er let, formbestandigt og billigt at fremstille. ABS-plast bruges også i stort omfang til fremstilling af transportkufferter til teknisk udstyr og el-værktøj.
Vi bruger cookies til at optimere vores websted og vores service.
FunktionsdygtigFunktionsdygtig
Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
PræferencerPræferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
StatistikkerStatistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål.Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
MarketingMarketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.